Granitowymi śladami między kroczącymi rzeźbami

W Szklarskiej Porębie, dzięki dofinansowaniu ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stanęła niezwykła instalacja. To replika rzeźby 100 TON autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza. Oryginał — olbrzymia instalacja rzeźbiarska 100 TON jest ulokowana w Górach Izerskich, w nieczynnym wyrobisku granitu.

KAMIEŃ DLA KAMIENIA jest bardziej dostępny, praktycznie dla każdego, bo stoi przy ulicy Kilińskiego w Szklarskiej Porębie, na uczęszczanej trasie do SZRENICY Ski Areny.
Można z tego miejsca wyruszyć na nietrudną wycieczkę w Góry Izerskie, po drodze odwiedzając miejsca prezentujące piękno granitu izersko-karkonoskiego. Surowca skalnego od wieków inspirującego artystów.

Rzeźba KAMIEŃ DLA KAMIENIA została zrealizowana podczas międzynarodowego pleneru w Strzegomiu w 2014 roku. Pokazywana w wielu miejscach w regionie, spina karkonosko-izerską spuściznę, rzeźbioną przez naturę oraz ręką człowieka.
Szlak 100 TON rozpoczynający się od rzeźby KAMIEŃ DLA KAMIENIA a kończący na 100 TONACH, to granitowe budynki, granitowe miejsca odpoczynku, granitowe bałwany, aż wreszcie granitowa kopalnia, rozpięte między dwiema rzeźbami Z. Frączkiewicza.

Rzeźbę 100 TON zrealizowano 4 lata po powstaniu strzegomskiej, podczas Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Szklarskiej Porębie, w stulecie Wolnej Polski. Dzięki staraniom Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie obiekt 100 TON istnieje, trwa, a jego przesłanie to wspólne działanie ludzi i narodów.